Agenda and draft minutes

Council - Friday, 17th May, 2024 2.30 pm

Venue: Council Chamber - Civic Centre. View directions

Contact: Grace Anderson - Democratic Services, 0191 433 4635, Email: democraticservicesteam@gateshead.gov.uk 

Items
No. Item

CL94

Election of the Mayor

Minutes:

As required by Section 3 of the Local Government Act 1972, the Council proceeded to the election of the Mayor of the Metropolitan Borough of Gateshead for the ensuing municipal year.

 

Councillor H Kelly seconded by Councillor K Henderson, moved that Councillor K McCartney be elected Mayor of the Metropolitan Borough of Gateshead for the ensuing municipal year.

 

COUNCIL RESOLVED:

 

(i)            That Councillor K McCartney be elected Mayor of the Metropolitan Borough of Gateshead for the ensuing municipal year until acceptance of office by her successor.

 

Councillor K McCartney accepted the office of Mayor by making and subscribing the declaration required by law and expressed her thanks for high honour accorded to her.

 

CL95

Election of the Deputy Mayor

Minutes:

The Mayor invited nominations for the office of Deputy Mayor as required by Section 5 of the Local Government Act 1972.

 

Councillor C Buckley seconded by Councillor A Geddes, moved that Councillor F Geddes be elected Deputy Mayor of the Metropolitan Borough of Gateshead for the ensuing municipal year.

 

Councillor J Wallace seconded by Councillor J Mohammed, moved that Councillor M Ord be elected Deputy Mayor of the Metropolitan Borough of Gateshead for the ensuing municipal year.

 

The proposed nomination were put to a vote.

 

COUNCIL RESOLVED:

 

(i)            That Councillor F Geddes be elected Deputy Mayor of the Metropolitan Borough of Gateshead for the ensuing municipal year until acceptance of officer by her successor.

CL96

Vote of Thanks

Minutes:

On the motion of Councillor M Gannon, seconded by Councillor C Donovan.

 

COUNCIL RESOLVED:

 

(i)            That the Council conveys its appreciation for the work of Councillor E McMaster, Mr D McMaster and Councillor K McCartney for their performance of the many duties expected of them as Mayor, Mayor’s Consort and Deputy Mayor.

CL97

Election of Councillors pdf icon PDF 54 KB

The representative of the Chief Executive will report the results of the Municipal Elections held on 2 May 2024.

Minutes:

The Chief Executive reported that the following Councillors were elected on 4 May 2024 to represent the wards indicated.

 

Ward

Elected

No 1

Crawcrook and Greenside

Kath McCartney

Labour

No 2

Ryton, Crookhill and Stella

Christopher Buckley

Labour

No 3

Chopwell and Rowlands Gill

Jamie Park

Labour

No 4

Winlaton and High Spen

Julie Simpson

Labour

No 5

Blaydon

Stephen Ronchetti

Labour

No 6

Whickham North

Sonya Hawkins

Liberal Democrat

No 7

Whickham South and Sunniside

Jonathan Mohammed

Liberal Democrat

No 8

Dunston Hill and Whickham East

Peter Maughan

Liberal Democrat

No 9

Dunston and Teams

Brenda Clelland

Labour

No 10

Lobley Hill and Bensham

Catherine Donovan

Labour

No 11

Saltwell

Denise Robson

Labour

No 12

Low Fell

Daniel Duggan

Liberal Democrat

No 13

Chowdene

John McElroy

Labour

No 14

Bridges

John Eagle

Labour

No 15

Deckham

Leigh Kirton

Labour & Co-operative

No 16

High Fell

Barry Turnbull

Labour

No 17

Felling

Sonya Dickie

Labour

No 18

Windy Nook and Whitehills

Rachel Mullen

Labour

No 19

Pelaw & Heworth

Ian Patterson

Liberal Democrat

No 20

Wardley & Leam Lane

Jill Green

Labour

No 21

Lamesley

Judith Turner

Labour

No 22

Birtley

Joe Sowerby

Liberal Democrat

 

COUNCIL RESOLVED:

 

(i)            That the information be noted.

CL98

Appointment of Deputy Leader and Cabinet

Minutes:

The Leader announced, in accordance with the Executive Arrangements, that he had appointed his Cabinet members, including the Deputy Leader, Councillor Catherine Donovan.

 

COUNCIL RESOLVED:

 

(i)            That the information be noted.

CL99

Allocation of Seats pdf icon PDF 72 KB

Minutes:

On the motion of Councillor M Gannon, duly seconded:

 

COUNCIL RESOLVED:

 

(i)            That in accordance with Sections 15 and 16 of the Local Government and Housing Act 1989, the allocation of seats on those bodies to which the Act applies, to the various political groups represented on the Council, as set out in attached (Appendix 1b(i)) be approved.

CL100

Appointments to Committees of the Council and Other Bodies Exercising Non Executive Functions pdf icon PDF 107 KB

      i.        The Leader of the Council will move the nominations of the Gateshead Council Labour Group to the following bodies:

a)    Planning and Development, Licensing, Regulatory, Appeals, Rights of Way, Personnel Appeals, Special Appointments, Contracts, Audit and Standards, and Accounts Committees; Pensions and Pay Discretions Sub-Committee; the Health and Wellbeing Board

b)    Overview and Scrutiny Committees

c)    Northumbria Police and Crime Panel and the North East and North Cumbria ICS and North and Central ICPS Joint OSC

d)    Honours Advisory Group

e)    Outside bodies dealing with functions which are not wholly an executive responsibility

     ii.        The Leader of the opposition group will move the nominations of the Liberal Democrat Group to the following bodies:

a)    Planning and Development, Licensing, Regulatory, Appeals, Rights of Way, Personnel Appeals, Special Appointments, Contracts, Audit and Standards, and Accounts Committees; Pensions and Pay Discretions Sub-Committee; and Health and Wellbeing Board

b)    Overview and Scrutiny Committees

c)    Northumbria Police and Crime Panel and the North East and North Cumbria ICS and North and Central ICPS Joint OSC

d)    Honours Advisory Group

e)    Outside bodies dealing with functions which are not wholly an executive responsibility

Note: In accordance with the constitution, the Cabinet at its first meeting will appoint members of:

·         Advisory groups

·         Bodies of the Council dealing with executive functions

·         Joint committees and joint authorities dealing with executive functions

·         Outside bodies dealing with executive functions

·         Youth and community organisations

Additional documents:

Minutes:

(i)            Labour Group Nominations

 

Councillor M Gannon, duly seconded, moved that the members listed at Appendix 1b(ii) to these minutes be appointed to the Planning and Development, Licensing, Regulatory, Appeals, Rights of Way, Personnel Appeals, Special Appointments, Contracts, Audit and Standards and Accounts Committees, Pensions and Pay Discretions Sub-Committee; the Health and Wellbeing Board; the Overview and Scrutiny Committees; the Northumbria Police and Crime Panel; Joint OSC for the North East and North Cumbria ICS and the North and Central ICPs; the Honours Advisory Group and outside bodies dealing with functions that are not wholly and executive responsibility for the municipal year 2024/25.

 

COUNCIL RESOLVED:

 

(i)            That the nominations of the Labour Group listed at Appendix 1b(ii) to these minutes be agreed.

 

(ii)           Liberal Democrats Group Nominations

 

Councillor R Beadle, duly seconded, moved that the members listed at Appendix 1b(iii) to these minutes be appointed to the Planning and Development, Licensing, Regulatory, Appeals, Rights of Way, Personnel Appeals, Special Appointments, Contracts, Audit and Standards and Accounts Committees, Pensions and Pay Discretions Sub-Committee; the Health and Wellbeing Board; the Overview and Scrutiny Committees; the Northumbria Police and Crime Panel; Joint OSC for the North East and North Cumbria ICS and the North and Central ICPs; the Honours Advisory Group and outside bodies dealing with functions that are not wholly and executive responsibility for the municipal year 2024/25.

 

COUNCIL RESOLVED:

 

(ii)           That the nominations of the Labour Group listed at Appendix 1b(ii) to these minutes be agreed.

 

CL101

Appointment of Chairs and Vice Chairs pdf icon PDF 65 KB

In accordance with Council Procedure Rule 28.1 to appoint Chairs and Vice Chairs of the bodies listed in Annex 1A to Part 3 of the Constitution.

Minutes:

On the motion of Councillor M Gannon, duly seconded:

 

COUNCIL RESOLVED:

 

(i)            That the chairs and vice chairs of the bodies linked in Annex A to Part 3 of the Constitution and of the Overview and Scrutiny Committees for the municipal year 2024/25 as listed in Appendix 1b(iv) to these minutes be approved.